Prosimy o zapoznanie się z naszą pomocą dotyczącą najczęściej zadawanych pytań.
Prosimy o zapoznanie się z naszą pomocą dotyczącą najczęściej zadawanych pytań.
Do ORZ można przynosić zwierzęta ranne bądź wymagające tymczasowej opieki. Rehabilitujemy zwierzęta z gromady ssaków (Mammalia) występujące w Polsce w stanie dzikim m.in. Borsuk, Bóbr europejski, Daniel, Dzik, Gronostaj, Jeleń szlachetny, Jenot, Jeż europejski, Kuna domowa, Kuna leśna, Dziki królik, Lis, Łasica łaska, Łoś, Sarna, Tchórz zwyczajny, Nietoperz, Wiewiórka pospolita, Wydra europejska, Zając szarak.
W przypadku znalezienia rannego zwierzęcia bądź potrącenia na drodze powinniśmy o zdarzeniu poinformować wykwalifikowane służby. Pracownicy na miejscu są w stanie poprawnie ocenić sytuacje czy zwierzę potrzebuje pomocy i jeśli tak to bezpiecznie dostarczyć je do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt.
Nie zaleca się samodzielnej interwencji w sytuacjach, w których udział biorą dzikie zwierzęta. Odpowiednie służby w wykwalifikowany sposób zajmą się dziką zwierzyną. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta ze swojej natury unikają i boją się ludzi. Ponadto mogą przenosić choroby.
Wycinka drzew na działkach leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa wymaga zgłoszenia Lasom Miejskim - Warszawa. Szczegółowe informacje oraz wskazówki można uzyskać w zakładce Gospodarka leśna.
Przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Urzędu m.st. Warszawy, Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa; 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
Przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Urzędu m.st. Warszawy, Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa; 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070 koniecznie z dopiskiem: za decyzję na podstawie art. 23 ust. 4 ustawy o lasach (przekroczenie). Wydanie takiej decyzji możliwe jest tylko w przypadkach losowych na wniosek właściciela.
Kwestię rozpalania ognisk na terenach leśnych reguluje art. 30 pkt. 3 Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku, zgodnie z którym „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
Spotkanie połączone z paleniem ogniska można zorganizować wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym takim jak polany z wyznaczonymi miejscami do rozpalania ognisk. Lasy Miejskie – Warszawa wyznaczyły dwa, ogólnodostępne miejsca do palenia ognisk: na polanie widokowej w Lesie Kabackim oraz na polanie w Lesie Młocińskim. W przypadku prywatnych imprez nie wymagamy uzgodnienia. Należy pamiętać o zakazie ruchu samochodowego w lasach (oprócz miejsc do tego przeznaczonych jak parkingi) oraz używania sprzętu nagłaśniającego. Śmieci powstałe w trakcie imprezy są sprzątane przez Lasy Miejskie - Warszawa. Ważne, aby były zgromadzone w koszach (w przypadku dużej ilości – ułożone w workach przy koszach).
W przypadku imprez firmowych, szkolnych itp. wydajemy zgody na ich organizację. Należy zwrócić się do nas na piśmie o wyrażenie zgody na organizację imprezy, podać jej termin, przebieg (podczas organizacji np. maratonu), ilość osób uczestniczących, opisać dodatkową infrastrukturę towarzyszącą itp. Należy pamiętać, że jakiekolwiek działania komercyjne (np. stawianie stoisk reklamowych) są niedozwolone.
W przypadku imprez planowanych w rezerwatach (jeśli wykraczają one poza formę udostępnienia danego rezerwatu) może wystąpić konieczność uzgodnienia warunków z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska